Siirry sisältöön
Kaksi mopoilijaa kypärät päässään.

Liikenneturvan virtuaaliset oppitunnit

Tervetuloa mukaan Liikenneturvan maksuttomille virtuaalioppitunneille keväällä 2025! Oppitunnit lähetetään suorana verkkolähetyksenä tiistaina 20.5. ja tallenteet ovat vapaasti hyödynnettävissä opetuksen tukena vuoden ajan.

Tavoite

Virtuaalisilla oppitunneilla käsitellään esimerkiksi eri kulkumuotojen turvallista käyttöä, kuljettajan ajokuntoa ja matkustajien vaikutusta matkan turvallisuuteen. 

Nämä tarvitset

Oppitunti suositellaan katsottavaksi luokkatilassa suuren näytön sekä kaiuttimien kautta. Nuorilla on mahdollisuus osallistua suorana lähetettävään oppituntiin omien puhelimien avulla.

Virtuaalioppitunneilla käsitellään liikenneturvallisuutta eri näkökulmista. Yläkouluille ja toisen asteen oppilaitoksille järjestetään erilliset oppitunnit, joiden kesto on 35 minuuttia. 

Hyödynnä osana opetusta

Virtuaaliset oppitunnit soveltuvat hyvin esimerkiksi yläkoulun ja lukion terveystiedon opetukseen (lukiossa TE1 & TE2). Lisäksi oppitunteja voi analysoida myös viestinnällisen sisällön kautta osana äidinkielen opetusta. Ammatillisen opetuksen osalta oppitunnit sopivat esimerkiksi osaksi seuraavia opintokokonaisuuksia: viestintä & vuorovaikutusosaaminen sekä yhteiskunta- ja työelämäosaaminen.

Oppitunnit sopivat hyvin myös ryhmänohjaajan tai luokanvalvojan tunnilla katsottavaksi.

Tallenteet käytettävissä vuoden ajan

Liikenneturva järjesti vuonna 2024 virtuaalioppitunteja, joissa käsiteltiin nuorille ajankohtaisia liikenneturvallisuusteemoja. Oppitunneilla oli vieraana poliisi, nuoriso-ohjaaja ja Liikenneturvan asiantuntija.

Opettajat ja muut kasvatusalanammattilaiset voivat vapaasti hyödyntää oppituntitallenteita vuoden ajan. Tallenteet on tekstitetty suomeksi. Löydät suorat linkit tallenteisiin alta. Huomioithan, että vuorovaikutteisuutta lisäävä Menti.com -palvelu ei ole käytössä tallennetta katsottaessa. Alta löydät apukysymyksiä 2. asteen oppituntien sisältöjen käsittelyyn.